Wiadomości

Dzielnicowi zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież pieniędzy z konta 84-latka

Data publikacji 31.05.2019

Dzięki dobremu rozpoznaniu dzielnicowych odpowiedzialności karnej nie uniknie 31-latek, który ukradł portfel 84-letniemu mężczyźnie i wypłacił z jego konta kilka tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszał 13 zarzutów, których dopuścił się w warunkach recydywy. Za to przestępstwo grozi mu 15 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu do policjantów zgłosił się 84-letni mieszkaniec Gdańska, który powiedział, że z jego konta bankowego ktoś ukradł pieniądze. Straszy mężczyzna stracił w sumie ponad cztery tysiące złotych.

Sprawą od razu zajęli się dzielnicowi. Policjanci dowiedzieli się, że zanim doszło do wypłat pieniędzy z konta, 84-latek został okradziony. Sprawca, wykorzystując jego nieuwagę, zabrał mu portfel, w którym mężczyzna oprócz karty bankomatowej miał schowany numer PIN. Dzięki temu sprawca nie miał problemu, aby ukradzioną kartą zrobić zakupy i wypłacić w bankomacie pieniądze.

Dzielnicowi sprawdzili zapisy z kamer monitoringu oraz bazując na własnej wiedzy, wytypowali i zatrzymali sprawcę tego przestępstwa. 31-latek trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a wczoraj usłyszał 13 zarzutów dotyczących kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Przestępstw tych dopuścił się w warunkach recydywy, dlatego grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają:

Pamiętaj, o tym, żeby kartę płatniczą chronić przed złodziejami. Noś ją i przechowuj w taki sposób, aby złodziej nie miał do niej łatwego dostępu. Jeśli masz kilka kart, nie trzymaj wszystkich w jednym miejscu. Nigdy nie noś przy sobie (np. w portfelu, kieszeni) kartki z zapisanym numerem PIN (absolutnie zabrania się trzymać PIN-u obok karty kredytowej).

Gdy stracisz kartę kredytową (w wyniku kradzieży, zagubienia, zniszczenia), natychmiast powiadom bank. Od razu zadzwoń do centrum zastrzegania kart w banku, który prowadzi Twoje konto. Na ogół banki udostępniają do tego celu infolinie czynne przez całą dobę. Ich numer zwykle umieszcza się na odwrocie karty – dlatego należy wcześniej wpisać go do telefonu komórkowego (żeby móc z niego skorzystać w wypadku kradzieży).

Jeśli nie masz numeru infolinii banku:

- znajdź numer na stronie internetowej banku;

- skorzystaj z całodobowej, ogólnej infolinii +48 828 828 828 (uruchomionej przez Związek Banków Polskich), dzięki której uzyskasz połączenie telefoniczne z Twoim bankiem.

Gdy nie masz przy sobie telefonu:

- udaj się do dowolnego oddziału banku, w którym masz konto, zgłoś tam kradzież karty i poproś o jej zablokowanie;

- zaloguj się na bankowe konto internetowe, z którym powiązana jest karta kredytowa i zablokuj ją online.