Wiadomości

Pedagodzy i nauczyciele czerpią wiedzę od mundurowych na temat zagrożeń związanych z narkotykami i dopalaczami

Data publikacji 30.05.2019

Policjanci prowadzą zajęcia profilaktyczno-edukacyjne nie tylko z dziećmi i młodzieżą. W ostatnim czasie w spotkaniu uczestniczyli pedagodzy i nauczyciele ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Policjanci zwiększali ich świadomość co do odpowiedzialności karnej związanej z posiadaniem substancji zabronionych, a także mówili na temat destrukcyjnych zachowań dzieci w domu i w szkole oraz szkodliwości zażywania narkotyków, w tym również dopalaczy, a wszystko w ramach akcji „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Dzielnicowi wraz ze specjalistą ds. prasowo – informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie cyklicznie uczestniczą w spotkaniach profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tym razem jednak w spotkaniu zorganizowanym w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej wzięli udział pedagodzy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu wejherowskiego. Celem spotkania było uświadomienie uczestników na temat szkodliwości zażywania narkotyków, w tym również dopalaczy. Mundurowi przekazywali informacje o efektach zażycia dopalaczy, którymi są m.in. zmianach nastroju i samopoczucia, depresji, apatii i innych problemach związanych ze zdrowiem. Podczas spotkania zaprezentowali spot kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Funkcjonariusze apelowali, aby zwracać szczególną uwagę, na różne nietypowe objawy, czy czasem nie występują u uczniów. Podobnie jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny. Może to być sygnałem, że zażywają dopalacze lub inne środki odurzające. Wtedy, aby zapobiec najgorszemu, konieczna jest właściwa i szybka reakcja.

Przypomnieli także, że nie można także zapominać o odpowiedzialności prawnej i karnej związanej z posiadaniem substancji zabronionych, dlatego też wyjaśnili i wskazali, co należy zrobić, kiedy przy uczniu znajdą takie substancje. Policjanci przypomnieli o funkcjonującym narzędziu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mogą nanosić na mapę m.in. informacje o środkach odurzających i zachowaniach świadczących o demoralizacji osób nieletnich.