Wiadomości

Kolejny sukces lęborskiego policjanta w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji

Data publikacji 29.05.2019

W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim, rozegrane o Puchar Komendanta Głównego Policji. W zawodach wzięło udział blisko 200 biegaczy z całej Polski. Policjant z Lęborka zajął I miejsce.

W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim, pomimo niezwykle trudnych warunków spowodowanych intensywnymi opadami deszczu odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim rozegrane o puchar Komendanta Głównego Policji. Bieg został przeprowadzony na dystansie 21,097 km. Trasa biegu prowadziła szlakami górskimi z Doliny Zimnika poprzez Kościelec, Malinowską Skałę z najwyższym punktem na szczycie góry Skrzyczne.

 

Tegoroczna impreza posłużyła nie tylko jako sposób promocji zdrowia i aktywnego wypoczynku, ale także była szczególną formą uczczenia 100. rocznicy utworzenia Policji. W biegu wzięli udział zarówno przedstawiciele służb mundurowych, jak i osoby cywilne.

 

Organizatorami biegu byli Gabinet Komendanta Głównego Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, Stowarzyszenie Integracyjne "Eurobeskidy". Organizatorzy sportowej imprezy wspierani byli przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. śląskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KPP w Żywcu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka.

 

Mistrzostwa odbyły się zgodnie z Harmonogramem Wydarzeń Sportowo-Rekreacyjnych na Rok 2019 pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Policji.

 

Patronat honorowy objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej.

 

Zawodnicy reprezentowali różne służby mundurowe z całej Polski. Bieg wystartował o godzinie 10:00. Za linią mety na uczestników czekał ciepły posiłek oraz miejsce, gdzie mogli zregenerować siły. Podczas zawodów prowadzono klasyfikację służb mundurowych z podziałem na płeć i wiek tj.: kobiet i mężczyzn do lat 40 i powyżej lat 40, drużynową (najlepsze wyniki uzyskane przez 3 zawodników), a także klasyfikację open.

 

Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera oraz Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej Stanisław Szwed.

 

Na podium w kategorii mężczyzn powyżej 40 lat zajął lęborski policjant, kom. Adam Thiel. Adam biega i zdobywa medale w „mundurze” od 1993 roku. Policjantem jest od 21 lat. Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku zajmuje stanowisko Naczelnika Wydziału Prewencji. Mimo trudnej i wymagającej służby znajduje czas na codzienne treningi i zdobywanie wielu złotych medali m.in. w Mistrzostwach Polski Policjantów w maratonach, półmaratonach i na dystansie 10 km. Ponadto w 2010 roku kom. Thiel zdobył wicemistrzostwo Polski w biegu na 100 km, startował też w biegach poza granicami kraju. W 2001 i 2008 roku w Mistrzostwach Świata na Węgrzech (Budapeszt i Siofok), zdobył 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Jest również brązowym medalistą w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Europy w Atenach (2002 r.), gdzie wywalczył również 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej, a w Fairfax w Stanach Zjednoczonych, podczas Igrzysk Służb Mundurowych, zajął drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej i pierwsze w drużynowej na dystansie 10 km – przełaj.

 

W 2018 r. kom. Adam Thiel otrzymał srebrną odznakę sprawności fizycznej od Komendanta Głównego Policji, za znaczące sukcesy w uprawianych dyscyplinach.