Wiadomości

Dzięki zgłoszeniom na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kierowcy bez uprawnień staną przed sądem

Data publikacji 17.05.2019

Gdańscy policjanci ruchu drogowego skierują wnioski o ukaranie wobec pięciu kierowców, którzy złamali przepisy i kierowali samochodem, motocyklem lub motorowerem bez stosownych uprawnień. Dwóch z nich zatrzymano dzięki zgłoszeniom naniesionym na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, podczas kontroli miejsca zaznaczonego jako „potwierdzone” w kategorii przekraczanie dozwolonej prędkości.

Wczoraj tylko w ciągu czterech godzin policjanci ruchu drogowego zatrzymali czterech kierujących bez uprawnień. Wobec nich zostaną teraz skierowane wnioski o ukaranie i zastosowanie środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Dwóch z tych kierowców zostało zatrzymanych podczas kontroli miejsc wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczonych jako „potwierdzone” w kategorii przekraczanie dozwolonej prędkości.

Wczoraj o godzinie 07:00 na ul. Wojskiego policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 26-latka, który kierował mercedesem. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił stan techniczny pojazdu. Podczas kontroli okazało się, że w samochodzie jest niesprawny układ wydechowy i nadmiernie zużyty bieżnik opon. Dodatkowa kontrola wykazała, że 26-latek nie ma uprawnień do kierowania. Za kierowanie samochodem niesprawnym technicznie policjanci ukarali mężczyznę mandatem, zatrzymali też dowód rejestracyjny pojazdu. Godzinę później na ul. Słowackiego patrol drogówki zauważył kierującego suzuki, który rozmawiał przez telefon komórkowy. Kontrola wykazała, że to nie było to jedyne przewinienie 40-latka z Gdańska i że nie posiada on żadnych uprawnień do kierowania. Po godzinie 10:00 na ul. Rakoczego w trakcie kontroli miejsca wskazanego na Krajowej Mapie Zagrożeń policjanci zatrzymali 52-latka, który kierował mercedesem. Okazało się, że w aucie nie działał hamulec awaryjny, za co kierowca został ukarany mandatem. Ponadto mężczyzna kierował autem, pomimo że nie posiadał uprawnień do kierowania. Godzinę później podczas kontroli prędkości na ul. Sucharskiego, funkcjonariusze zatrzymali 22-letniego motocyklistę, który przekroczył dozwoloną prędkość o 35 km/h. Kontrola wykazała, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem.

Także wczoraj o godzinie 19.25 policjanci ruchu drogowego podczas kontroli ul. Galaktycznej, wskazanej na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, policjanci zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił fakt, że motorowerzysta jechał bez kasku. Podczas kontroli okazało się, że 16-letni kierowca motoroweru, nie ma uprawnień do kierowania. W trakcie kontroli wyszło również na jaw, że pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych oraz nie ma wykupionej obowiązkowej polisy OC. O całej sytuacji został powiadomiony ojciec nieletniego, który zabezpieczył motorower. Teraz 16-latek ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem rodzinnym i nieletnich. W związku z tym, że motorower nie posiadał obowiązkowej polisy OC, o braku ubezpieczenia zostanie poinformowany ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Za brak polisy OC, w tym pojeździe UFG przewiduje karę do 750 złotych.

  • policyjna kontrola drogowa
  • policyjna kontrola drogowa