Wiadomości

Miejsca wskazane przez mieszkańców na Mapie Zagrożeń są kontrolowane przez policjantów

Data publikacji 10.05.2019

Priorytetem działań Policji jest wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem, a co za tym idzie jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców na terenie powiatu. Doskonałymi do tego narzędziami są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Dzięki „Mapie”, mieszkańcy naszego powiatu oraz całego kraju mogą zgłaszać miejsca, które według nich są zagrożone, z kolei Moja Komenda umożliwia w bardzo szybki sposób znalezienie swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Zachęcamy do korzystania z tych sprawdzonych już wielokrotnie form kontaktu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jak już wie prawie każdy mieszkaniec powiatu jest narzędziem które służy funkcjonariuszom, a także społeczeństwu do poprawy bezpieczeństwa. Dzięki Mapie, mieszkańcy mogą podpowiadać policjantom i wskazywać miejsca, gdzie potrzebna jest ich systematyczna „wizyta”. Od stycznia do końca kwietnia tego roku mieszkańcy powiatu chojnickiego nanieśli na nią 280 miejsc , które według nich są miejscami zagrożonymi. 114 zostało potwierdzonych. Mieszkańcy głównie poprzez to bardzo sprawnie działające narzędzie zgłaszają zaznaczając na Mapie takie kategorie jak: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, nieprawidłowe parkowanie czy też żebranie w okolicach punktów handlowych.

Właśnie w ostatnim czasie policjanci interweniowali w związku z naniesionymi zgłoszeniami na mapę dotyczącymi osób żebrzących w okolicach stacji benzynowej przy ul. Człuchowskiej w Chojnicach oraz marketów w mieście. Dzielnicowi również w tych punktach miasta prowadzą działania priorytetowe zmierzające do zminimalizowania tego typu wykroczeń. Mundurowi z powiatu chojnickiego reagowali  na zgłoszenia podejmując kontrole prędkości na ul. Długiej i Kościelnej w Łęgu, ul. Dworcowej w Krojantach, Kościerskiej w Powałkach oraz drodze krajowej nr 22 i wojewódzkiej 212, gdzie podczas ostatnich kontroli zatrzymali 4 kierującym prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci w celu wyeliminowania zaobserwowanych przez mieszkańców zagrożeń podejmują we wskazanych miejscach interwencję podczas których pouczają oraz nakładają mandaty karne, a nawet kierują wnioski do sądu.  Dzięki sygnałom naniesionym na mapę zagrożeń przez mieszkańców Chojnic o grupowaniu się młodzieży i sprzedaży alkoholu w jednym ze sklepów na terenie miasta zostały przedstawione zarzuty właścicielowi oraz personelowi punktu handlowego.

Dzięki dobrej współpracy i przekazywanym informacjom przez mieszkańców można znacznie lepiej dyslokować siły, lepiej zadaniować policjantów, także dzielnicowych, oraz skuteczniej współpracować z innymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów ważnych dla obywateli.

Policja przypomina, że za pomocą tej aplikacji mieszkańcy powiatu, ale i całego kraju, mogą zgłaszać miejsca, które według nich są zagrożone. Narzędzie to ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

„Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach oraz pomorskiej policji, a jej obsługa jest bardzo prosta. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji zależy również aby funkcjonariusze byli bliżej mieszkańców, dlatego stworzono aplikację Moja Komenda, która zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak i Moja Komenda nie służą do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z oficerem dyżurnym policji lub dzwoniąc na numer 112.

  • Mapa zagrożęń- plakat
  • Policjant ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości