Brawa dla seniorów za czujność – nie dali się oszukać - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Brawa dla seniorów za czujność – nie dali się oszukać

Data publikacji 09.05.2019

Gdańscy policjanci od kilku lat organizują serię spotkań dla seniorów. Policjanci odwiedzają m.in. domy seniora, placówki bankowe, parafie, spółdzielnie mieszkaniowe i przychodnie lekarskie. Policjanci wspólnie z MOPR, wciąż prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo”. Dzięki tym i jeszcze wielu innym akcjom profilaktycznym policjanci uwrażliwiają osoby starsze na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Od początku tego tygodnia 17 osób nie dało się oszukać i od razu powiadomiły Policję. Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem i zatrzymaniem oszustów.

Od kilku lat gdańscy policjanci organizują serię działań profilaktycznych, które mają na celu uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie ich świadomości o tego typu zjawiskach oraz przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Funkcjonariusze wspólnie z MOPR cały czas prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo”. W ramach tej akcji docieramy do starszych mieszkańców miasta, a szczególnie tych, którzy rzadko wychodzą z domu. Policjanci stworzyli również ulotki profilaktyczne, które rozpowszechniają w spółdzielniach mieszkaniowych, przychodniach lekarskich i na festynach rodzinnych. Działania profilaktyczne przynoszą efekty, odzwierciedlają to zdarzenia, które odnotowali policjanci. Od początku tego tygodnia funkcjonariusze otrzymali 17 zgłoszeń dotyczących oszustw „na wnuczka”. Do mieszkańców Gdańska w wieku od 72 do 86 lat zadzwonili oszuści. Metodą na wnuczka oraz członka rodziny próbowali wyłudzić pieniądze. Starsi ludzie nie dając wiary telefonicznym rozmówcom, nie ulegli i nie przekazali rzekomo potrzebnych pilnie pieniędzy w kwotach niekiedy sięgających do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawcy swoje rozmowy z seniorami najczęściej rozpoczynali od słów – „babciu miałem wypadek, potrzebuje pilnie pieniędzy”, - dziadku jestem w areszcie, potrzeba pieniędzy na wykup” – „mamo, miałam wypadek z mojej winy w drodze do pracy, potrzebuje pieniędzy, błagam, pomóż”.

To tylko niektóre z tekstów, jakie wczoraj usłyszeli mieszkańcy Gdańska. Rozmówcy, dzwoniąc, podawali się za rzekomych członków rodziny, przekonując, że jedynie znaczna kwota pieniędzy może pomóc. Gdańszczanie, nie dając wiary oszustom, zaczęli zadawać mylne, szczegółowe pytania, czy też rozłączali się i dzwonili do swoich prawdziwych krewnych. Wtedy też okazywało się, że padli ofiarą działania oszustów. Pamiętajmy, że zarówno policja, jak i prawnie działające firmy i administracje nie przekazują drogą telefoniczną informacji o wypadkach i próśb o przekazaniu żadnych kwot pieniężnych.

Jeżeli znajdziemy się w podobnej sytuacji, rozłączmy się z rozmówcą i zatelefonujmy do osoby, za którą podawał się dzwoniący. Skontaktujmy się również z innymi członkami rodziny, mogącymi potwierdzić lub też zaprzeczyć danej sytuacji. Nie działajmy pochopnie w emocjach. Każdorazowo w chwili wątpliwości natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112, tam dyspozytor lub oficer dyżurny policji udzieli nam informacji jak mamy dalej postępować.