Wiadomości

Kolejne potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej- policja apeluje o ostrożność i stosowanie się do przepisów ruchu

Data publikacji 26.04.2019

Dziś rano policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem rowerzysty do którego doszło na trasie Brusy-Chojnice na wysokości miejscowości Klawkowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że 69-letnia kierująca hyundaiem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo przejeżdżającemu przez ciąg pieszo-rowerowy 19-latkowi, co doprowadziło do potrącenia cyklisty. Rowerzysta trafił z obrażeniami ciała do szpitala, był trzeźwy. Kierująca samochodem nie odniosła żadnych obrażeń, była trzeźwa, zatrzymano jej prawo jazdy. Policjanci apelują o zachowanie ostrożność i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Dziś rano dyżurny policji odebrał zgłoszenie z wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego, że na wysokości Klawkowa na trasie Brusy -Chojnice doszło do potrącenia rowerzysty. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Na miejscu wypadku technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Sprawdzono stan trzeźwości kierujących.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 69-letnia kobieta jadąca hyundaiem w kierunku Chojnic, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo przejeżdżającemu przez jezdnię ścieżką rowerową 19-letniemu rowerzyście. Cyklista z obrażeniami ciała trafił do szpitala, był trzeźwy. Kierująca samochodem nie odniosła żadnych obrażeń, była trzeźwa. Mundurowi zatrzymali jej prawo jazdy.

W ostatnim czasie odnotowaliśmy znaczny wzrost zdarzeń z udziałem rowerzystów, którzy najczęściej poruszają się ścieżkami rowerowymi. Najczęściej kierujący nie zachowuje należytej ostrożności przecinając ścieżkę rowerową, co powoduje ze nie dostrzega rowerzysty i wtedy jest już za późno na jakąkolwiek reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem cyklista nie ma szans.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści, to grupa użytkowników dróg, szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z samochodami. Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach , aby zapobiec zdarzeniom z udziałem niechronionych uczestników ruchu , osób starszych, apeluje do kierujących o bezpieczną i ostrożną jazdę.

Bezpieczeństwo rowerzystów, podobnie jak i pieszych, jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Wielu tragedii na drodze można uniknąć poprzez odpowiedzialne zachowanie i stosowanie zasady ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo istotne podczas przechodzenia i przejeżdżania przez jezdnię jest to, by robić to z rozwagą, powoli i z zachowaniem ostrożności. Zasady te należy stosować zarówno jako pieszy i rowerzysta, ale także jako kierujący pojazdem mechanicznym, który musi ustąpić pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu znajdującym się na ciągach pieszo-rowerowych.

  • Policjant pracuje na miejscu wypadku drogowego
  • Policjant pracuje na miejscu wypadku drogowego