Kamizelki w aucie, czyli widoczny znaczy bezpieczny - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Kamizelki w aucie, czyli widoczny znaczy bezpieczny

Data publikacji 10.04.2019

Wczoraj w Gdańsku ruszyła akcja „Kamizelki w aucie”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji pracownicy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego wspólnie z policjantami gdańskiej drogówki rozdawali kierowcom kamizelki odblaskowe. Odblaskowa kamizelka nie jest w Polsce obowiązkowym wyposażeniem pojazdów. Warto jednak taki odblaskowy strój w samochodzie posiadać. Dzięki niej jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, podczas opuszczenia pojazdu np. w razie awarii. Pamiętajmy - widoczny znaczy bezpieczny.

Przez cztery dni w czterech miastach w wyznaczonych miejscach policjanci wspólnie z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w ramach akcji „Kamizelki w aucie” będą wręczali kierującym kamizelki odblaskowe. Poprzez te działania funkcjonariusze chcą zwiększyć świadomość w zakresie używania elementów odblaskowych i widoczności w ruchu drogowym.

Wczoraj inauguracja akcji „Kamizelki w aucie” miała miejsce w Gdańsku. Policjanci z wydziału ruchu drogowego wspólnie z pracownikami PORD, na ul. Trakt Konny podczas kontroli drogowych wyposażali kierujących w kamizelki odblaskowe.

Wydarzenie, jakim jest wczorajsza akcja, ma uświadomić kierowców, że kamizelka odblaskowa zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo w przypadku przymusowego postoju nocą, bądź w niekorzystnych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że wysiadając z pojazdu, stajemy się pieszymi, dlatego zgodnie z prawem nie możemy poruszać się bez kamizelki, gdy sytuacja awaryjna wystąpiła poza obszarem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa zajmuje niewiele miejsca, a może okazać się przydatna w razie potrzeby wykonania drobnej naprawy na drodze, bądź w momencie wystąpienia wypadku czy kolizji. Zakładając ją w takich sytuacjach, sprawiamy, że wzrasta nasza widoczność na drodze, co daje innym uczestnikom ruchu drogowego czas na odpowiednią reakcję.