Wiadomości

Kierowca po alkoholu i z zakazem nie ustąpił pierwszeństwa policjantom

Data publikacji 09.04.2019

W poniedziałek rano policjant ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 39-latka z Gdańska, który kierując volkswagenem golfem, nie ustąpił pierwszeństwa radiowozowi. Kierowca, który złamał przepisy, był pod wpływem alkoholu, miał cofnięte uprawnienia do kierowania oraz posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Za naruszenie sądowego zakazu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu, to czyn zagrożony karą aresztu albo grzywną.

W poniedziałek o godzinie 9:50 na skrzyżowaniu ulicy Elbląskiej, Głębokiej i Zawodników kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa oznakowanemu radiowozowi, którym jechał policjant ruchu drogowego. Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał kierowcę do kontroli. Badanie trzeźwości wykazało, że 39-latek z Gdańska jest nietrzeźwy. W trakcie sprawdzenia w policyjnej bazie danych jego tożsamości okazało się również, że zatrzymany mężczyzna, kierując pojazdem, złamał ciążący na nim sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, który obowiązywał go do stycznia 2021 roku. 39-latek miał też decyzją administracyjną cofnięte uprawnienia do kierowania. Ponadto podczas kontroli stanu technicznego Volkswagena Golfa policjant stwierdził, że w aucie pęknięta jest przednia szyba.

Funkcjonariusz zatrzymał dowód rejestracyjny tego pojazdu, a mężczyznę za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym ukarał dwoma mandatami karnymi na łączną kwotę 700 zł i nałożył na niego 5 punktów karnych. 39-letni gdańszczanin został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu, a jego samochód został odholowany.

Za naruszenie sądowego zakazu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu, to czyn zagrożony karą aresztu albo grzywną.