POLICJANCI EWAKUOWALI MIESZKAŃCÓW BUDYNKU - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

POLICJANCI EWAKUOWALI MIESZKAŃCÓW BUDYNKU

Data publikacji 27.03.2019

Wczoraj funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego interweniowali na miejscu pożaru, do którego doszło w budynku na zapleczu jednej z malborskich kamienic. Policjanci na miejscu zdarzenia byli pierwsi, więc z uwagi na bardzo duże zadymienie obawiając się o życie i zdrowie mieszkańców przyległej kamienicy natychmiast rozpoczęli ewakuację osób. Po przyjeździe strażacy wynieśli z płonącego budynku trzech nieprzytomnych mężczyzn, pomimo prowadzonej reanimacji nie udało się ich uratować. Przez kilka następnych godzin funkcjonariusze pracowali na miejscu zdarzenia. Na podstawie zebranych śladów i dowodów śledczy szczegółowo będą wyjaśniali przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

We wtorek około godziny 12.30 dyżurny malborskiej komendy otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku na zapleczu jednej z kamienic w Malborku. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci z zespołu patrolowo-interwecyjnego. Z uwagi na bardzo duże zadymienie oraz obawiając się rozprzestrzenienia ognia funkcjonariusze nie czekając na przyjazd straży pożarnej natychmiast rozpoczęli ewakuację mieszkańców przyległej kamienicy. W jednym z mieszkań na trzecim piętrze mundurowi zastali kobietę, która poruszała się na wózku inwalidzkim i nie mogła opuścić mieszkania o własnych siłach. Policjanci znieśli ją po stromych schodach i wynieśli z budynku. Po chwili na miejsce przyjechali strażacy, którzy rozpoczęli akcję gaśniczą oraz ewakuowali osoby z pozostałych mieszkań. Strażacy z palącego się budynku wynieśli trzech nieprzytomnych mężczyzn. Policjanci wraz ze strażakami podjęli reanimację tych osób, niestety, nie udało się ich uratować.

W trakcie działań funkcjonariusze ewakuowali 10 osób. Po udzielonej na miejscu pomocy medycznej żadna z tych osób nie wymagała hospitalizacji. Przez kilka następnych godzin strażacy i policjanci pracowali na miejscu zdarzenia. Śledczy pod nadzorem prokuratora wykonali oględziny miejsca zdarzenia, rozpytali mieszkańców i przesłuchali świadków. Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady i wykonał dokumentację fotograficzną.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w budynku doszło do zaprószenia ognia, ofiarami tego pożaru są trzej mężczyźni w wieku 38, 39 i 58 lat, bez stałego miejsca zameldowania. Sekcja pozwoli szczegółowo wyjaśnić przyczyny zgonu tych osób.

Po zakończonej akcji większość osób powróciła do swoich mieszkań. Dwie mieszkanki dzisiejszą noc spędziły u swoich rodzin, dzisiaj zostaną im zapewnione lokale zastępcze. Z uwagi na fakt, że miejsce akcji odbywało się przy odcinku drogi krajowej nr 55 policjanci zamknęli ruch w tym miejscu i kierowali samochody na przygotowane objazdy.

Zebrane ślady i ustalenia na miejscu zdarzenia pozwolą śledczym szczegółowo wyjaśnić przyczyny i okoliczności tego pożaru.