OSZUSTWA „NA POLICJANTA” – BĄDŹMY SZCZEGÓLNIE OSTROŻNI - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

OSZUSTWA „NA POLICJANTA” – BĄDŹMY SZCZEGÓLNIE OSTROŻNI

Data publikacji 25.02.2019

Mundurowi ostrzegają przed fałszywymi wnuczkami oraz oszustami, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”. Prowadzone do tej pory przez funkcjonariuszy działania profilaktyczne sprawiły, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazali oszustom swoje oszczędności.

Policyjne działania profilaktyczne sprawiają, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Schemat działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Przestępcy jednak modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Metoda działania jest podobna jak w przypadku oszustw na wnuczka. Sprawcy telefonują do pokrzywdzonych, jednak w tym przypadku przedstawiają się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Po nawiązaniu rozmowy proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Z reguły chodzi o pokrycie kosztów wypadku drogowego, w którym uczestniczył nasz bliski krewny np. syn lub córka. W ubiegłym tygodniu taki telefon odebrała jedna z mieszkanek powiatu starogardzkiego. Niestety, kobieta przekazała ponad 25 tys. zł nieznanej osobie i w ten sposób padła ofiarą przestępstwa. Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach. 


Policjanci apelują zwłaszcza do osób starszych – nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie oraz nie żądają pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić nas przed utratą zbieranych latami oszczędności.