ZATRZYMANI ZA ZNIEWAŻENIE POMNIKA - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

ZATRZYMANI ZA ZNIEWAŻENIE POMNIKA

Data publikacji 21.02.2019

Policjanci z Gdańska zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o znieważenie i zniszczenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Pokrzywdzeni oszacowali starty na ponad 36 tysięcy złotych. Za znieważenie pomnika grozi ograniczenia wolności albo grzywny. Przypominamy o tym, że nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu zachowania i w każdym przypadku łamania prawa policjanci będą reagować, tak jak w tym przypadku, zdecydowanie i niezwłocznie.

Dziś po godzinie 3 nad ranem policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że przy ul. Stolarskiej w Gdańsku mężczyźni przewrócili pomnik. Oficer dyżurny na miejsce natychmiast skierował na miejsce policjantów, którzy w wyniku podjętej interwencji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 39,40 i 41 lat, mieszkańców Warszawy. 


Funkcjonariusze wylegitymowali też trzy osoby, które nagrywały samo zdarzenie, od których funkcjonariusze na polecenie prokuratora zabezpieczyli nośnik z danymi. Zabezpieczone nagranie będzie analizowane przez policjantów, a świadkowie zostaną w tej sprawie przesłuchani. Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, którzy wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną, zabezpieczono ślady. Policjanci przyjęli również zawiadomienie o uszkodzeniu pomnika, pokrzywdzeni oszacowali starty na ponad 36 tys. zł. Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 261 kodeksu karnego tj. znieważenia pomnika w zbiegu z art. 288 kodeksu karnego tj. zniszczenia, uszkodzenia mienia, niewykluczone, że zatrzymanym mężczyznom zostaną ogłoszone właśnie takie zarzuty. Za znieważenie pomnika grozi ograniczenie wolności lub grzywna. Zniszczenie mienia zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przypominamy o tym, że nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu zachowania i w przypadku łamania prawa policjanci będą reagować tak jak w powyższej sytuacji, zdecydowanie i niezwłocznie.