CHCIELI OSZUKAĆ KANCELARIĘ - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

CHCIELI OSZUKAĆ KANCELARIĘ

Data publikacji 07.02.2019

Gdańscy policjanci ponownie apelują o ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami, które proszą o jakiekolwiek dane osobowe. Wczoraj odnotowano próbę oszustwa tzw. metodą „na policjanta”. Tym razem przestępca uderzył w kancelarię podatkową.

Schemat każdego takiego zdarzenia jest bardzo podobny i często modyfikowany przez przestępców. Dzwoni osoba przedstawiająca się jako kurier, ktoś z dalekiej rodziny i prosi o adres. Następnie dzwoni ktoś inny i informuje o tym, że jest z CBŚP i rozpracowują grupę oszustów. Dalej namawia swoją ofiarę na współpracę i instruuje co ma robić, aż do wyprowadzenia środków z kont pokrzywdzonych. 


Tym razem przestępca jako swoją ofiarę wybrał jedną z gdańskich kancelarii podatkowych. Pod numer kancelarii zadzwonił mężczyzna i przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP podając wymyślony numer służbowy i nazwisko, po czym próbował przekonać pracownika kancelarii, że prowadzi akcję policyjną. Następnie sprawca próbował wydobyć od swojego rozmówcy dane banku i konta, aby mógł przelać z niego pieniądze. Pracownicy kancelarii w porę się zorientowali, że mają do czynienia z oszustem i zareagowali telefonem na Policję. 

W takich przypadkach przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod funkcjonariusza Policji, CBŚP, zadaje pytania dotyczące kont w banku, ilości zgromadzonych środków nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy na kontach. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie żadnej gotówki! 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – skutecznie zakończmy prowadzoną przez przestępców rozmową. Oczywiście o takim fakcie powiadomić Policję. Pamiętajmy, że funkcjonariusze nie proszą o przelanie pieniędzy, nie informują, o przebiegu prowadzonych działań, nie zachęcają do wzięcia udziału w tajnej akcji mającej na celu zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku.