ARESZT ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD RODZINĄ - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

ARESZT ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD RODZINĄ

Data publikacji 06.02.2019

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 43-latkowi oraz 47-latkowi z Lęborka. Mężczyźni są podejrzani o znęcanie się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi. 47-latek odpowie również za kierowanie gróźb karalnych. Wczoraj Sąd Rejonowy w Lęborku aresztował 47-latka na najbliższe miesiące. 43-latek został aresztowany 1.02 br. Policjanci w takich przypadkach bezwzględnie będą wnioskować do prokuratura o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawców przemocy, którzy dopuszczają się jej wobec osób najbliższych, tymczasowego aresztowania.

W piątek 1.02 br. Sąd Rejonowy na wniosek policji w Lęborku oraz Prokuratora Rejonowego w Lęborku zastosował wobec 43-letniego mieszkańca Lęborka tymczasowe aresztowanie. Mężczyzna podejrzany jest o stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec swojej konkubiny. Został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi, a następnie przewieziony do aresztu. Teraz o jego losie zdecyduje sąd. Do kolejnego zatrzymania doszło 5.02 br. kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku otrzymali telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że syn stosuje przemoc wobec swojej matki, z którą zamieszkuje. Funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres i zatrzymali agresora, którego osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna został odizolowany od pokrzywdzonej. Późniejsze ustalenia funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego potwierdziły, że mężczyzna od kilku lat stosuje przemoc psychiczną i fizyczną nad swoją matką, która złożyła w tej sprawie stosowne zawiadomienie. Zatrzymany 47-latek wczoraj usłyszał już zarzuty, a sąd na wniosek prokuratora aresztował go na najbliższe miesiące. Przestępstwo, o które są podejrzani mężczyźni, zagrożone są karą pozbawienia wolności do 5 lat. Policjanci w takich przypadkach bezwzględnie będą wnioskować do prokuratura o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawców przemocy, którzy dopuszczają się jej wobec osób najbliższych, tymczasowego aresztowania. 


Policjanci apelują o to, aby każdy reagował na przemoc. Czasem wystarczy tylko jeden telefon, by przerwać ludzki dramat i pomóc krzywdzonej osobie. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, pod numerem telefonu 112 może powiadomić Policję o fakcie znęcania się. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał. Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań-przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno. 

Powiadom! 

Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję pod numerem tel. 112 lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.