Wiadomości

INTERWENCJE POLICJANTÓW I REAKCJE ŚWIDKÓW RATUJĄ ŻYCIA ZAGROŻONE WYCHŁODZENIEM

Data publikacji 30.01.2019

W okresie zimowym, w którym występują znaczne spadki temperatur, możliwe jest wystąpienie szczególnego zagrożenia dla życia i zdrowia osób bezdomnych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Zagrożenie to dotyczy również osób znajdujących się pod działaniem alkoholu bądź innych podobnie działających środków, osób przebywających na wolnym powietrzu lub w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. W związku z tym policjanci prowadzą akcję „Zima”, która m. in. ma na celu udzielanie pomocy osobom potrzebującym. Informacje o osobach bezdomnych, które narażone są na wychłodzenie organizmu można przekazać także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

Wczoraj policjanci z powiatu chojnickiego po raz kolejny podejmowali interwencje wobec osób, których życie w skutek niskich temperatur mogło być zagrożone. Pierwszą z nich podejmowali policjanci z Brus, którzy podczas patrolu zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę, który jak się okazało był nietrzeźwy i miał widoczne obrażenia głowy. Funkcjonariusze natychmiast udzielili mu pierwszej pomocy oraz wezwali służby ratunkowe. Mężczyzna został przekazany pod opiekę lekarzy. Kolejna informacja o mężczyźnie, który znalazł się w sytuacji zagrażającej jego życiu, dotarła do policjantów od przechodnia, który nie przeszedł obojętnie obok leżącego przy Placu Piastowskim w Chojnicach mężczyzny. Policjanci jak dotarli na miejsce wezwali na miejsce karetkę pogotowia. Po uzyskaniu informacji od załogi zespołu ratunkowego, że chojniczaninowi nic już nie zagraża odwieźli do ośrodka udzielającego pomocy osobom potrzebującym, gdzie mógł bezpiecznie przenocować w ciepłym pomieszczeniu. 


To tylko przykład z wczorajszego dnia, kiedy mogło dojść do tragedii, a zatem nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon - każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. 

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. 

Zwracamy się z apelem by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Informacje o osobach bezdomnych narażone na wychłodzenie organizmu można przekazać także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.