ARESZTY I DOZÓR DLA SPRAWCÓW ROZBOJU - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

ARESZTY I DOZÓR DLA SPRAWCÓW ROZBOJU

Data publikacji 29.01.2019

Kara do 12 lat więzienia grozi 31, 48, 54-letniemu mężczyźnie, którzy zostali zatrzymani przez policję za przestępstwo rozboju. Napastnicy pobili swoją ofiarę używając przy tym toporka, a następnie zrabowali telefon oraz portfel z gotówką i dokumentami. Przestępcy zostali już przesłuchani, sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu wobec 31 i 48-latka, a wobec trzeciego z napastników zastosował dozór policji. Jeden z zatrzymanych mężczyzn, 31-latek odpowie za popełnione przestępstwo w warunkach recydywy, ponieważ kilka dni wcześniej wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za popełnione wcześniej przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.

W minioną sobotę do policyjnego aresztu trafiło trzech mieszkańców miasta i gminy Chojnice, którzy pobili i okradli 34-letniego obywatela Ukrainy. Do zdarzenia doszło około godziny 19- tej w jednym z mieszkań na terenie Chojnic. 


Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, napastnicy zaatakowali poznanego w tym dniu mężczyznę, z którym jeden z nich przyszedł do tego mieszkania, gdzie później wszyscy razem spożywali alkohol. W trakcie imprezy jeden z przestępców pod pretekstem zobaczenia telefonu chciał zabrać pokrzywdzonemu jego komórkę, po czym uderzył 34-latka pięścią w twarz i pchnął na wersalkę. Mężczyzna był bity, a przez jednego z napastników został uderzony toporkiem w nogę. Po obezwładnieniu zaatakowanego mężczyzny podejrzani zabrali mu także portfel z pieniędzmi i dokumentami.

Policjanci po otrzymaniu informacji o tym zdarzeniu natychmiast przystąpili do działań zmierzających do ustalenia sprawców rozboju, gdzie już po kilkunastu minutach nie tylko ustalili dane osobowe podejrzewanych o to przestępstwo, ale także zatrzymali tych napastników.

Trzej podejrzani w wieku od 31 do 54 lat zostali doprowadzeni do chojnickiej komendy. W trakcie czynności policjanci odzyskali skradziony telefon oraz część skradzionych zagranicznych banknotów z portfela. Dzięki zebranemu przez śledczych szerokiemu materiałowi dowodowemu dzisiaj sąd zadecydował o zastosowaniu wobec dwóch sprawców tego przestępstwa tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy, a wobec trzeciego prokurator zastosował dozór policyjny.

Za przestępstwo rozboju kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności. Natomiast najmłodszemu ze sprawców grozi kara nawet do 18 lat więzienia z uwagi na fakt, że będzie odpowiadał w warunkach recydywy ponieważ w minioną środę dopiero opuścił mury więzienia, gdzie odbywał karę za popełnione wcześniej przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.