Wiadomości

Korupcja - zatrzymanie lekarza neurologa

Policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP na początku tego roku przyjęli anonimową informację na telefon antykorupcyjny 321-56-22 o tym, że w Gdańsku poborowi załatwiają zmianę kategorii zdrowia, by uniknąć służby wojskowej.

Policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP na początku tego roku przyjęli anonimową informację na telefon antykorupcyjny 321-56-22 o tym, że w Gdańsku poborowi załatwiają zmianę kategorii zdrowia, by uniknąć służby wojskowej. Policjanci rozpoczęli pracę operacyjną, w wyniku której ustalili, że 61-letni lekarz, specjalista neurolog, mający prywatną praktykę w Gdańsku i Kościerzynie załatwia zmianę kategorii zdrowia A na D, pobierając za to od 2000 do 5000 zł.

8 osób potwierdziło, że uzyskało zmianę kategorii zdrowia po wizycie u neurologa. Według ustaleń policji przypadki te miały miejsce między rokiem 2000 a 2002r. Lekarzowi postawiono zarzuty z dwóch artykułów kk, tj. płatnej protekcji (art. 230), za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 oraz fałszerstwo dokumentów (271 par 3), za co również grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Prokurator po zapoznaniu się z materiałami procesowymi wnioskował wczoraj o zastosowaniu wobec lekarza aresztu tymczasowego. Sąd Rejonowy w Kościerzynie zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 100 000 zł pozwalając zatrzymanemu przebywać na wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone, że osób, które wręczyły pieniądze za uniknięcie służby wojskowej, jest znacznie więcej. Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt historii chorób. Lekarz twierdzi, że jest niewinny i że jest to pomówienie.

Osoby, które dobrowolnie złożyły zawiadomienie o wręczeniu korzyści majątkowej, skorzystały z zapisu art. 230a par. 3 kk, który zaczął obowiązywać od lipca 2003 r. Zgodnie z tym artykułem nie podlega karze sprawca płatnej protekcji, jeżeli zawiadomił o tym fakcie organa ścigania i ujawnił wszystkie okoliczności przestępstwa.

Powrót na górę strony