Wiadomości

Otwarcie pracowni genetycznej w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Gdańsku

Data publikacji 18.06.2003

18.06w KWP na Biskupiej Górce odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej i doposażonej pracowni genetycznej.

18.06 w KWP na Biskupiej Górce odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej i doposażonej pracowni genetycznej.

Pracownia biologiczna LK KWP powstała 10 lat temu i pracowały w niej wówczas dwie osoby. Początkowo były w niej wykonywane badania serologiczne klasycznymi metodami badawczymi, które wymagały dobrej jakości materiału biologicznego, a uzyskiwane wyniki nie były kategoryczne. Wdrożenie w badaniach kryminalistycznych genetycznych metod identyfikacji umożliwiło wykonywanie w ówczesnych warunkach wyłącznie analiz wstępnych, które stanowiły podstawę dla Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP do formułowania opinii. We współpracy z CLK KGP uzyskano dowody, które doprowadziły do skazania prawomocnymi wyrokami sądów sprawców wielu poważnych przestępstw, m.in. wielokrotnego zabójcy z Chojnic czy sprawców brutalnego zabójstwa pary młodych ludzi w lesie koło Starogardu Gd.

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz tworzeniem ogólnopolskiej bazy danych DNA o nazwie "GENOM", konieczne stało się ujednolicenie metod oraz warunków pracy we wszystkich laboratoriach policyjnych. Pracownie muszą być kompatybilne sprzętowo i metodycznie, połączone w sieć komputerową, umożliwiającą przesyłanie otrzymanych danych. Do uznania wyników naszych badań we wszystkich krajach Unii Europejskiej konieczne jest uzyskanie akredytacji. W tym celu pracownia biologiczna KWP została doposażona w nowy, specjalistyczny sprzęt, sfinansowany przez KWP oraz KGP. Modernizacja pracowni kosztowała 40 000 zł, które w całości pokryła ze swoich środków KWP.

Dzięki modernizacji pracowni i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt, możliwe jest samodzielne, pełne opracowywanie ekspertyz genetycznych, dających blisko stuprocentową indywidualizację nawet bardzo małych śladów, takich jak np. pojedyncza cebulka włosowa czy też mikrośladowe zaplamienia krwią lub wydzielinami ciała ludzkiego, wobec których klasyczne metody serologiczne były bezradne.

Obecnie w pracowni genetycznej KWP pracuje sześciu wysoko wykwalifikowanych ekspertów, uprawnionych do samodzielnego opracowywania ekspertyz kryminalistycznych i wydawani opinii z zakresu biologii klasycznej oraz badań genetycznych. Badania wykonywane są w ramach postępowań przygotowawczych, prowadzonych przez jednostki policji woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawach dotyczących najpoważniejszych przestępstw, jak zabójstwa, gwałty, rozboje.

KGP doposaży LK KWP w sekwenator płytowy o wartości ok. 100 000 zł, służący do końcowego etapu badania genetycznego, czyli oznaczania profilu DNA. W dużym uproszczeniu etapy badania genetycznego wyglądają następująco:

  • izolacja DNA ze śladów biologicznych, pozostawionych przez sprawcę - odbywa się to w specjalnym pokoju izolacyjnym pracowni genetycznej;
  • przygotowanie próbek do namnażania DNA - odbywa się to w komorach laminarnych;
  • reakcja namnażania, dzięki której otrzymujemy ilość DNA pozwalającą na oznaczenie profilu DNA - zachodzi ona w termocyklerze;
  • oznaczanie profilu DNA, które pozwala stwierdzić, czy DNA ze śladu biologicznego pochodzi od sprawcy - odbywa się to sekwenatorze płytowym.

Powrót na górę strony