Wiadomości

Porozumienie między policją a pięcioma instytucjami w sprawie realizacji programu POPO

Data publikacji 10.03.2003

10.03 w auli KWP podpisane zostało porozumienie pomiędzy policją a pięcioma instytucjami (Kuratorium Oświaty, Państwową Strażą Pożarną, WOPR-em, Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym, Pomorskim Zarządem Okręgowym PCK) w sprawie realizacji programu POPO w roku szkolnym 2003/2004.

10.03 w auli KWP podpisane zostało porozumienie pomiędzy policją a pięcioma instytucjami (Kuratorium Oświaty, Państwową Strażą Pożarną, WOPR-em, Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym, Pomorskim Zarządem Okręgowym PCK) w sprawie realizacji programu POPO w roku szkolnym 2003/2004.

Od września ubiegłego roku policja pomorska realizuje wśród 30.000 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych program edukacyjny POPO. Głównym jego celem jest nauczenie dzieci dbałości o własne bezpieczeństwo. My dorośli musimy zadbać o to, by każde dziecko wiedziało co zrobić w chwili zagrożenia i przede wszystkim jak ma unikać danych zagrożeń.

Policja chciałaby dotrzeć do każdego dziecka, ale bez pomocy mediów nie jest to możliwe. Lekcje przeprowadzane raz w miesiącu przez policjantów nie dają nam takich gwarancji i dlatego chcemy rozszerzyć realizację programu POPO poprzez media. Mamy nadzieję, że nam pomożecie.

Informacja dotycząca stopnia realizacji Policyjnego Programu Edukacyjnego POPO w szkołach podstawowych województwa pomorskiego.

Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa z udziałem policjanta, funkcjonariusza straży pożarnej, straży miejskiej, pracownika zakładu energetycznego oraz wojskowego odbywają się raz w miesiącu na lekcji wskazanej przez nauczyciela, wychowawcę klasy I. Obecność przedstawicieli ww. zawodów uzależniona jest od tematu lekcji, a także wzajemnych uzgodnień pomiędzy szkołą i jednostką policji, na terenie której znajduje się szkoła objęta programem.

Za realizację programu zgodnie z harmonogramem zajęć lekcyjnych, uzgodnionych wcześniej z dyrekcjami szkół podstawowych, odpowiedzialny jest policjant wyznaczony przez komendanta KMP/KPP.

Kolejność realizowanych tematów ujętych w Małym elementarzu bezpieczeństwa nie jest obowiązkowa. Podyktowane jest to m.in. czasem, jakim dysponują zapraszani do udziału w zajęciach goście /strażacy - ogień, wojskowi -niewypały, przedstawiciele WOPR - lodowisko, zakładu energetycznego - prąd /.

Zgodnie z założeniami w marcu powinna być realizowana 6 lekcja spośród tematów ujętych w programie.

Zgodnie z ustaleniami Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku stan realizacji programu przedstawia się następująco:

  • Temat I Na ulicy - został zrealizowany we wszystkich klasach I woj. pomorskiego;
  • Temat II Osoby obce - tematu tego nie omówiono jedynie w 4 szkołach woj. pomorskiego;
  • Temat III Sam w domu - tematu tego nie omówiono jedynie w 15 szkołach naszego województwa;
  • Temat IV Ogień - został zrealizowany w 407 szkołach podstawowych;
  • Temat V Niewypał - został omówiony w 263 szkołach podstawowych;
  • Temat VI Lodowisko - został omówiony w 495 szkołach podstawowych;
  • Temat VII Teren budowy - został omówiony w szkołach podstawowych usytuowanych na terenie 9 powiatów naszego województwa;
  • Temat VIII Przemoc - omówiono w szkołach podstawowych usytuowanych w 9 powiatach naszego województwa;
  • Temat IX Złodziej - został omówiony w 4 powiatach naszego województwa, w tym na terenie powiatu puckiego, gdzie 22.11.2002r. w Szkole Podstawowej w Żarnowcu Komendant Powiatowy Policji z Pucka, wraz z przedstawicielami władz samorządowych, które wspierają realizację programu "POPO", wręczył 7-letniej Alicji, uczennicy I klasy nagrodę - słonia POPO. Dziewczynka, pamiętając wskazówki i rady słonia POPO z lekcji, nie wpuściła do domu przestępcy. 12 listopada Ala była sama w domu. W tym czasie do drzwi zadzwonił obcy mężczyzna, który namawiał ją do wpuszczenia go do domu. Potem groził, że jeżeli nie wpuści go, to ją zabije. Dziewczynka zadzwoniła do ojca, o wszystkim mu opowiedziała - zachowała się dokładnie tak, jak uczył ją słonik "POPO" na lekcji na temat "Obcy w domu";
  • Temat X Prąd - omówiono również w 4 powiatach naszego województwa.

Taka ilość odwiedzonych szkół, a co za tym idzie klas I szkół podstawowych, jest wynikiem pracy 416 funkcjonariuszy, w tym: 361 dzielnicowych, 32 specjalistów ds. nieletnich, 12 specjalistów prewencji kryminalnej i 11 innych f-szy (przewodników psów i f-szy RD). Czynności te zostały zrealizowane do końca lutego 2003 r. i obecny stan faktyczny uległ znacznym zmianom. We wszystkich szkołach podstawowych województwa pomorskiego program realizowany jest z dużym zaangażowaniem uczestniczących w nim policjantów.

5 marca br. do wszystkich KMP/KPP wystosowano pismo informujące o konieczności realizacji programu zgodnie z harmonogramem spotkań uzgodnionych z dyrekcjami szkół podstawowych, a także obowiązku sporządzania i przesyłania do Wydziału Prewencji w terminie do 5 dnia kończącego kwartał, informacji dotyczących stopnia realizacji programu na podległym terenie. Ponadto zwrócono uwagę na ilość przeprowadzonych spotkań, zarówno w szkołach, jak i klasach I w podległym im terenie.

Powrót na górę strony